تبلیغات
اسرار حیات - بیماری قند را بهتر بشناسیم

صفحه اصلی

تماس با ما

آرشیو مطالب

طراح قالب

خوش آمدید!

منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهانه
آذر 1390
مهر 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
آذر 1389
آبان 1389
مهر 1389

.:: لیست کامل آرشیو ماهانه ::.


لینک دوستان

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ
وب سایت تفریحی و سرگرمی پاداش
fungozar
ایران جدید
یه دانشجوی دندونپزشکی
رایحه دوست
پزشکی نوین و طب ایرانی اسلامی
پرتابل طب اسلامی، ایرانی و سنتی

.:: لیست کامل لینکستان ::.


لوگوی دوستان


آمار بازدید
نویسندگان :
» سیده فاطمه

آمار بازدید :
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


تبلیغاتبیماری قند را بهتر بشناسیم

مرتبط با : دانستنی های علمی

بیماری قند یا دیابت شیرین از بیماریهای مزمن شایع بدون واگیری است كه بر اساس اعلام بنیاد امور بیماری های خاص بیش از 3 میلیون نفر در حال حاضر در ایران مبتلا به این بیماری هستند و براساس برآورد سازمان جهانی بهداشت تا 25 سال دیگر این تعداد بیش از 3 برابر خواهد شد .

دیابت بیماری پرخرجی است و عوارض حاد و مزمن بسیاری دارد كه موجب ناتوانی بسیار می گردد . از عوارض مزمن آن می توان به موارد زیر اشاره كرد :

آسیب به شبكیه چشم كه موجب كاهش بینایی و حتی كوری می شود ، اختلالات عصبی ، افزایش فشار خون و بیماری های قلبی - عروقی و اختلال در چربی های خون كه منجر به سكته و انسداد عروق به خصوص در پاها می شود ، درگیری كلیوی كه منجر به دیالیز و گاهی لزوم پیوند كلیه می شود بیماری قند انواع مختلف دارد . دیابت نوع 1 معمولاً‌ در بیماران جوان تر و لاغر دیده میشود و مشخصه آنها ناتوانی شدید لوزالمعده در تولید و ترشح ماده انسولین است .

انسولین در سوخت و ساز مواد قندی و نشاسته ای نقش اصلی را در بدن دارد و با كمبود آن قند جذب شده از غذاها در خون مصرف نشده و میزان قند خون بالا می رود و به ناچار از راه ادرار دفع می گردد كه منجر به پرنوشی و پرادراری می شود . در ضمن اختلال در تركیب چربی های خون نیز ایجاد می شود كه موجب آسیب به عروق خونی در تمام اندام های بدن می گردد . بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 وابسته به انسولین تزریقی هستند ، چون بدن آنها هیچ انسولینی تولید نمی كند ، این افراد در هنگام بیماری و جراحی به مراقبت خاص نیاز دارند . به نظر می رسد مبتلایان به این نوع دیابت دارای استعداد ژنتیكی برای ابتلا به آن هستند و به عوامل آغازگر ( ویروس ها ، سموم و سایر عوامل محیطی )‌كه باعث تحریك تخریب یاخته های انسولین ساز لوزالمعده می شوند ، بسیار حساس هستند .بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 معمولاً‌مسن ترند ( بیش از 40 ساله ) سابقه خانوادگی مثبت از دیابت دارند و معمولاً چاق هستند . دیابت نوع 2 با كاهش ترشح انسولین و مقاومت محیطی نسبت به عمل آن مشخص می شود . این بیماران برخلاف مبتلایان به دیابت نوع 1 وابسته به انسولین تزریقی نیستند هر چند ممكن است به آن نیاز داشته باشند . علاوه بر این اگر بیماران به نوع 2 دیابت وزن كم كنند احتمالاً نیازی به مصرف دارو نخواهند داشت . هیچ آزمایش قطعی برای افتراق بین نوع 1 و نوع 2 دیابت وجود ندارد و فقط شرح حال بیمار در این مورد كمك كننده است . بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در ابتدا بدون علامت هستند و معمولاً دیابت آنها در جریان بررسی یك بیماری دیگر یا هنگام پژوهشهای بیماریابی كشف می شود  دیابت حاملگی نوع دیگری از بیماری قند است كه در 5-2 درصد حاملگی ها رخ می دهد . با افزایش سن مادر در هنگام بارداری احتمال وقوع آن افزایش می یابد و در صورت عدم درمان موجب بزرگی جثه ، كم بودن قند خون ، كم بودن كلسیم خون و یرقان جنینی می شود . یك سوم مادرانی كه در دوران بارداری به دیابت حاملگی دچار می شوند بعدها به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا خواهند شد . انواع دیگری از دیابت ممكن است بدنبال سایر بیماریها یا مصرف داروها بوجود آیند كه قبلاً تحت عنوان دیابت ثانویه خوانده می شدند علائم بیماری دیابت نوع 2 كنترل نشده شامل پرنوشی ، پرادراری ، شب ادراری و كاهش وزن است . هر چند نیمی از آنها بدون علامت هستند و فقط شواهد آزمایشگاهی دارندبیماران نوع 1 معمولاً ‌با پر ادراری ،‌پرنوشی ،‌ سردرد . تهوع ، استفراغ ، دل درد و تنگی نفس به پزشك مراجعه می كنند و ممكن است علائم اختلالات عمومی عصبی و كاهش هشیاری داشته باشند . آزمایشات بالینی اجباری در طی بارداری در تشخیص دیابت حاملگی بكار می رودبیماران دیابتی در تمام طول عمر در كشمكش هستند تا سطح قند خونشان را نزدیك به طبیعی نگه دارند . با كنترل مناسب قند ، فشار و چربی های خون خطر ایجاد عوارض دراز مدت دیابت بطور چشمگیری كاهش خواهد یافت با این حال باید این مزایا را در مقابل خطر عوارض درمان و مخارج زیاد آن سنجید . در دراز مدت بهبود كنترل دیابت باعث كاهش هزینه های مربوط به عوارض مزمن آن خواهد شد هر چند در كوتاه مدت این اقدامات پر هزینه اند . جلوگیری از چاقی ، رعایت رژیم غذایی مناسب یعنی كمتر مصرف كردن مواد شیرین و پرهیز از پرخوری انجام فعالیت جسمی در پیشگیری از ابتلا به دیابت نقش اساسی دارند

 

معضل جهانی بیماری قند (‌دیابت )

بیماری قند یا دیابت شیرین یك بیماری مزمن است كه به علت كمبود ارثی یا اكتسابی ترشح یك ماده تنظیم كننده داخلی بدن به نام انسولین از لوزالمعده یا به علت بی اثر بودن انسولین ترشح شده بوجود می آید و موجب عوارض بسیاری از جمله كاهش بینایی ، نارسایی كلیوی ، بیماریهای قلبی - عروقی ، اختلالات عصبی ، زخم های مقاوم در پا و قطع اندامها می شود.

این بیماری به عنوان یك بیماری عمده غیرواگیر باعث هزینه شدن حدود 8 درصد از بودجه بهداشتی در كشورهای توسعه یافته است بین سالهای 1374 تا 1404 تعداد افراد بالغ مبتلا به دیابت ( بیماری قند ) در كشورهای در حال توسعه با افزایشی 170 درصدی از 84 میلیون به 228 میلیون نفر خواهد رسید.

در سال 1404 این كشورها موطن 76% مبتلایان به دیابت خواهند بود در حالی كه سال 1374 فقط موطن 62% مبتلایان بوده اند . در طی مدت مشابه كشورهای مشابه توسعه یافته با افزایش 41% تعداد بیماران دیابتی از 51 به 72 میلیون نفر مواجه خواهند شد .


در مجموع افزایشی 122 درصدی در تعداد مبتلایان به دیابت در سراسر جهان از 135 میلیون به 300 میلیون نفر در طی این دوره 30 ساله پیش بینی می شود . این افزایش چشمگیر به علل مختلفی از جمله رشد جمعیت ، افزایش تعداد سالمندان و نیز چاقی ، تغذیه ناسالم و زندگی بی تحرك روی می دهد كه این موارد آخر ارتباط نزدیكی با شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع دارد.

این پیش بینی ها بر اساس مطالعات دقیق سازمان جهانی بهداشت انتشار یافته است . این مطالعه همچنین حاوی تخمین هایی در مورد نسبت جنسی ، نسبت شهری / روستایی و ساختار سنی مبتلایان به دیابت است . بر این اساس در سال 1374 تعداد زنان مبتلا در كل جهان بیشتر از تعداد مردان بوده است ( 73 میلون در مقابل 62 میلیون ) و این فزونی بیشتر در كشورهای توسعه یافته قابل توجه است ، در حالی كه در كشورهای در حال توسعه تعداد مردان و زنان مبتلا تقریباً مساوی است .

سازمان جهانی بهداشت پیش بینی می كند كه در سال 1404 نسبت زن به مرد در كل جهان در مقایسه با نسبت كنونی كاهش خواهد یافت ( 159 میلیون زن در مقابل 141 میلیون مرد) در ضمن تعداد افراد شهرنشین مبتلا در كشورهای در حال توسعه افزایش قابل توجهی خواهد داشت

در صورت ادامه معیارهای فعلی ، اكثر جمعیت مبتلا به دیابت در سال 1404 در كشورهای توسعه یافته افراد مسن بالای 65 ساله هستند ، در حالی كه در كشورهای در حال توسعه اكثر مبتلایان ، میانسال یعنی 45 تا 64 ساله خواهند بود و این بدان معنی است كه حدود 170 میلیون نفر از افرادی كه در كمتر از 30 سال آینده در كشورهای در حال توسعه بسر می برند ، در مفیدترین سالهای زندگی خود از بیماری دیابت رنج خواهند برد این پیش بینی ها مسلماً باید باعث برنامه ریزی های بهداشتی در تمام كشورها به خصوص در كشورهای در حال توسعه شود . طبق آمارها در سال 1377 تعداد افراد مبتلا به بیماری قند ( دیابت ) در ایران 3 میلیون نفر بوده است و بر اساس پیش بینی ها این تعداد در طی 30 سال بیش از 3 برابر خواهد شد

  ( بر حسب هزار نفر ) 

 2025

2000 

1995 

تخمین تعداد بیماران دیابتی

 299974

154392

135286

جهان     

 72248

54810

50974

كشورهای توسعه یافته

 227725 

99582

84313

كشورهای در حال توسعهنوشته شده توسط سیده فاطمه در چهارشنبه 22 آبان 1387

نظرات ()

مطالب پیشین

» گیاهان مؤثر در سوء هاضمه
» خواص فلفل
» آشنایی با 9 ماده غذایی تقویت کننده چشم
» اسم من « نیشكر» است !
» عرق کردن نشانه چیست؟

» لیست کامل مطالب ارسالی


درباره


خواص گیاهان ، تغذیه مناسب،بهداشت و سلامت، دانستنی های علمی
مدیر وبلاگ: سیده فاطمه


لوگوی ما


نظرسنجی

به چه مطالبی بیشتر علاقه مندید؟


جستجو


پیوند های روزانه

یکــ فروم
خرید اینترنتی
آگهی رایگان | تبلیغات اینترنتی
پیامک بخونید پول دربیارید !
کسب درآمد اینترنتی بدون اینکه حتی 1 ریال خرج کنی

.:: لیست کامل پیوندهای روزانه ::.

.:: ارسال پیوند ::.

صفحه اصلی | تماس با ما | اضافه به علاقه مندی ها | ذخیره صفحه | طراح قالب


Powered By mihanblog.com Copyright © 2009 by asrarhayat
Design By : wWw.Theme-Designer.Com