تبلیغات
اسرار حیات - چه کسانی باید عینک آفتابی بزنند؟

صفحه اصلی

تماس با ما

آرشیو مطالب

طراح قالب

خوش آمدید!

منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهانه
آذر 1390
مهر 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
آذر 1389
آبان 1389
مهر 1389

.:: لیست کامل آرشیو ماهانه ::.


لینک دوستان

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ
وب سایت تفریحی و سرگرمی پاداش
fungozar
ایران جدید
یه دانشجوی دندونپزشکی
رایحه دوست
پزشکی نوین و طب ایرانی اسلامی
پرتابل طب اسلامی، ایرانی و سنتی

.:: لیست کامل لینکستان ::.


لوگوی دوستان


آمار بازدید
نویسندگان :
» سیده فاطمه

آمار بازدید :
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


تبلیغاتچه کسانی باید عینک آفتابی بزنند؟

مرتبط با : بیماریها و مراقبت های پزشکی

سال هاست که از عینک های آفتابی چه به صورت مد و یا جهت تأمین راحتی بیشتر در مقابل نور شدید، استفاده می شود. چشم پزشکان معتقدند دلیل دیگری برای استفاده از عینک های آفتابی وجود دارد که آن هم تأمین سلامت طولانی مدت چشم ها در موقعیت های مختلف است.

نتایج چندین مطالعه ده ساله اخیر نشان می دهد که شانس بروز بیماری های چشم برای آنان که ساعت ها (بدون محافظ) در برابر نور آفتاب قرار می گیرند، بیشتر است.

در سال 1988، گروهی از چشم پزشکان مطالعه ای بر روی 838 ماهی گیر خلیج Chesapeake انجام دادند که این افراد سال هایی از عمر خود را بر روی آب گذرانده بودند. این مطالعه نشان داد ماهی گیرانی که هیچ گونه حفاظ چشمی نداشتند، 3 برابر بیشتر از کسانی که از عینک آفتابی یا کلاه لبه دار استفاده می کردند به "کاتاراکت" یا "آب مروارید" مبتلا شده بودند."کاتاراکت" در واقع کدورت عدسی چشم طبیعی است.

بر اساس این مطالعه و مطالعات دیگر، در حال حاضر چشم پزشکان توصیه می کنند که هر گاه مقداری در مقابل آفتاب قرار می گیرید که احتمال برنزه شدن پوست و یا سوختگی ناشی از آفتاب در شما بالا می رود، از عینک های آفتابی جاذب اشعه ماورای بنفش  (UV)استفاده نمایید، به ویژه اگر در ارتفاعات یا در نزدیکی استوا زندگی می کنید.

بهترین عینک های آفتابی آن هایی هستند که 100 درصد اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب نمایند و بهترین کیفیت اپتیکی را داشته باشند.

تیرگی عدسی (شیشه) عینک

یک عدسی متوسط و عادی برای استفاده های معمولی روزمره مناسب است. ولی اگر قرار است از عینک خود در شرایط کاملا نورانی و روشن استفاده کنید، عدسی تیره تر را انتخاب نمایید. میزان توانایی جذب اشعه UV به رنگ و درجه تیرگی عدسی عینک بستگی ندارد. بنابراین بر اساس رنگ عینک نمی توان میزان توانایی جذب اشعه های مضر را محاسبه کرد.

کسانی که در معرض خطرات خاصی قرار دارند

بعضی افراد استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری های چشمی ناشی از UV را دارند. مبتلایان به بیماری های خاصی (از قبل دژنراسیون ماکولا یا دیستروفی های شبکیه) لازم است در شرایط بیرون از خانه همواره از چشم خود محافظت نمایند.

بیمارانی که تحت عمل جراحی "کاتاراکت" قرار می گیرند

در کشور ما سالانه بیش از هزاران نفر تحت عمل "کاتاراکت" قرار می گیرند. در جریان این جراحی ها، عدسی طبیعی چشم برداشته می شود و بدین ترتیب چشم تا حد بیشتری در معرض خطرات ناشی از UV قرار می گیرد.

در جریان و یا بعد از عمل "کاتاراکت"، به جای عدسی طبیعی چشم معمولا یک عدسی داخل چشم Intraocular Lens (IOL) قرار داده می شود. عدسی های داخل چشمی قدیمی نسبت به عینک های معمولی یا عینک های پلاستیکی، درصد کم تری اشعه UV را جذب می کنند. کارخانه های سازنده "IOL" در حال حاضر بسیاری از محصولات خود را به صورت جاذب اشعه UV می سازند.

چنانچه "کاتاراکت" (آب مراورید) چشم شما عمل شده است و عدسی های داخل چشمی شما نیز از نمونه "IOL"های جاذب اشعه UV نیست، توصیه می شود از عینک آفتابی و جهت اطمینان بیش تر از کلاه لبه دار استفاده کنید.

چنانچه هنگام عمل آب مروارید، از عدسی های داخل چشمی (جهت جایگزینی) استفاده نشده باشد، احتمال آسیب دیدن چشم شما با اشعه ماورای بنفش وجود دارد.

 

 استفاده کنندگان از عدسی های کنتاکت یا "کنتاکت لنز"

"کنتاکنت لنز" به تنهایی چشم شما را در مقابل اشعه UV محافظت نمی کند، ولی در عین حال کنتاکت لنزهای بسیاری وجود دارد که توانایی محافظت در مقابل UV را دارا هستند.

چنانچه "کنتاکت لنز" شما قابلیت مقابله با اشعه UV را دارد، باز هم لازم است جهت محافظت از چشم های خود از عینک آفتابی استفاده کنید.

داروهای حساس کننده به نور

داروهای حساس کننده به نور که پوست شما را به نور حساس تر می کنند، چشم شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

لازم است هنگام مصرف هر یک از داروهای زیر، با چشم پزشک خود به دقت مشاوره کنید:

- پسورالن (Psoralens) (در درمان پسوریازیس استفاده می شود)

- تتراسایکلین

- داکسی سیکلین

- آلوپورینول

- فنوتیازین

زمانی که از این داروها استفاده می کنید، هر بار که از خانه بیرون می روید از عینک آفتابی جاذب UV و کلاه لبه دار استفاده نمایید.

موارد خاص

حتی بهترین عینک ها، قادر به حفاظت از چشم شما در مقابل منابع نوری شدید نیستند. جوشکاری، نورهای شدید برنزه کننده، زمین پُر برف و یا نگاه مستقیم به نور آفتاب (مثلا در جریان خورشید گرفتگی)، همگی می توانند به چشم شما آسیب برسانند.

نگاه مستقیم به هر یک از این منابع نوری بدون حفاظت کافی می تواند سبب ابتلای دردناک قرنیه به بیماری "فتوکراتیت" (Photokeratitihis) و یا حتی افت دایمی دید مرکزی شود.

چه عینکی؟ چه رنگی؟

عینک‌های آفتابی با رنگ‌های گوناگونی مانند خاکستری، قهوه‌ای، سبز و زرد در بازار وجود دارند. توجه داشته باشید که شیشه‌های خاکستری و قهوه‌ای به‌طور معمول موجب تغییر رنگ‌های طبیعی نمی‌شوند، ولی شیشه‌های سبز، رنگ‌های طبیعی را تغییر و سبب اختلال در دید رنگ‌ها می‌شوند.

شیشه‌های زرد هم سبب جذب رنگ آبی که بیشترین تفرق نور را در چشم ایجاد می‌کند، می‌شوند و به همین علت به ورزشکاران و کوهنوردان توصیه می‌کنیم از این نوع شیشه به دلیل دید خوب در آفتاب استفاده کنند. به دریانوردان یا افرادی که ساعاتی از روز را در سطح آب یا در ساحل می‌گذرانند نیز توصیه می‌شود از شیشه‌های پلاریزه به علت از بین بردن درخشندگی و خیرگی استفاده کنند.

باید بدانید تیرگی شیشه فقط از میزان نور مرئی که وارد چشم می‌شود، می‌کاهد و در عمل نه تنها از میزان ورود اشعه ماورای بنفش به داخل چشم کاسته نمی‌شود، بلکه به دلیل باز شدن مردمک در اثر کاهش نور مرئی، مقدار بیشتری از آن وارد چشم می‌شود.

یک عینک آفتابی ایده‌آل باید:

1ـ تقریبا به طور کامل اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب کند.

2ـ رنگ شیشه یا تلق آن مانع از دید طبیعی رنگ‌ها نشود. رنگ خاکستری بهتر است. این مورد در تشخیص علایم رانندگی اهمیت دارد.

 

3ـ تیرگی رنگ آن مناسب باشد و مانع از دید طبیعی نشود.

4ـ مانع ورود آفتاب از اطراف چشم شود.

5ـ مانع از ایجاد خیرگی در چشم شود.

6ـ شیشه یا تلق آن خراش نداشته باشد.

7ـ شیشه یا تلق آن، شماره ی بی مورد نداشته باشد.

  سبک و راحت باشد.

 


نوشته شده توسط سیده فاطمه در چهارشنبه 2 دی 1388

نظرات ()

مطالب پیشین

» گیاهان مؤثر در سوء هاضمه
» خواص فلفل
» آشنایی با 9 ماده غذایی تقویت کننده چشم
» اسم من « نیشكر» است !
» عرق کردن نشانه چیست؟

» لیست کامل مطالب ارسالی


درباره


خواص گیاهان ، تغذیه مناسب،بهداشت و سلامت، دانستنی های علمی
مدیر وبلاگ: سیده فاطمه


لوگوی ما


نظرسنجی

به چه مطالبی بیشتر علاقه مندید؟


جستجو


پیوند های روزانه

یکــ فروم
خرید اینترنتی
آگهی رایگان | تبلیغات اینترنتی
پیامک بخونید پول دربیارید !
کسب درآمد اینترنتی بدون اینکه حتی 1 ریال خرج کنی

.:: لیست کامل پیوندهای روزانه ::.

.:: ارسال پیوند ::.

صفحه اصلی | تماس با ما | اضافه به علاقه مندی ها | ذخیره صفحه | طراح قالب


Powered By mihanblog.com Copyright © 2009 by asrarhayat
Design By : wWw.Theme-Designer.Com